Заява СОУ щодо справи полковника Романа Червінського

Заява Всеукраїнської громадської організації Спілка офіцерів України щодо справи полковника Романа Червінського

Триває розгляд справи українського полковника Романа Червінського. Вчергове правохоронні органи оголосили підозру бойовому офіцеру і застосували жорсткий запобіжний захід — утримання під вартою. Викликають подив і нерозуміння й оголошені полковнику Р.Червінському підозри- перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, що заподіяло тяжких наслідків. У зв’язку з цим, заявляємо наступне.

Оцінка результатів військової діяльності вимагає спеціальних знань добре підготовлених експертів. Експертні оцінки діяльності офіцера спеціальних служб, оприлюднені правоохоронними органами, тиражовані й коментовані засобами масової інформації містять достатньо суперечливих і контраверсійних версій, ставлять під сумнів зміст оголошеної підозри. Наразі оприлюднені як стороною обвинувачення, так і захисниками заяви свідчать про легковажні підходи до оцінки обставин справи, формулювання висновків і вимог.

Сумнівним виглядають і причинно-наслідкові зв’язки ракетної атаки московітів на аеродром, створений ще у середині 20-го сторіччя і координати якого легко знайти навіть у соціальних мережах, із діяльністю групи українських військових у специфічних її формах.

Варто зауважити, що ще у минулому році Верховна Рада України внесла зміни у Закон України “Про оборону Україниˮ та запровадила поняття бойового імунітету, тобто звільнення військовослужбовців від відповідальності за втрати під час відсічі збройної агресії проти України. При цьому міжнародна правова практика свідчить, що командир не може бути засудженим за відданий наказ, окрім випадків, коли цей наказ несе ознаки військового злочину.

Окремі епізоди оголошеної підозри вчергове висвітлили й стан кадрової роботи органів військового управління, порядку переміщення і призначення військовослужбовців, доцільного і раціонального використання цінних спеціалістів, на підготовку яких потребуються роки наполегливої роботи. В умовах воєнного часу, зважаючи на великі втрати висококваліфікованих, відповідальних патріотично налаштованих воїнів таке ставлення до них неприпустимо та навіть злочинно.

Звертаємо увагу, що дії стосовно полковника Романа Червінського можуть увійти в класику інформаційно-психологічних операцій, підхоплених кремлем, метою яких може бути демотивація українських військових на спротив московській агресії. На жаль, — це не перша справа стосовно українських військових, яку використовує москва та її українські посіпаки, і якій, на наш погляд, не надається належного реагування з боку військово-політичного керівництва держави як в правовому, так і в інформаційному аспектах.

Зауважимо, що частиною 4 статті 296 Цивільного кодексу України передбачено, що ім’я особи, яка затримана, підозрюється чи обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, або особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може бути використане (обнародуване) лише в разі набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно неї. Викликає здивування та обурення розголошення і правоохоронними органами, і окремими правозахисниками та “експертамиˮ окремих подробиць специфічної діяльності українського офіцера, які, на наш погляд, несуть загрози його життю.

І зовсім неприпустимим є політизація справи, спроби за її наслідками мати певні політичні дивіденди і здобутки чи в такий спосіб розправитись із неугодними. Нікому не додала позитиву в імідж справа генерала В.Назарова чи А.Антоненка, Я. Дугарь та Ю. Кузьменко. Спілка офіцерів України підтримує оприлюднене Громадською радою при Міністерстві оборони України відкрите звернення стосовно справи полковника Романа Червінського і звертається до правоохоронних органів з вимогою ретельно розглянути всі змістовні аспекти справи, залучити до участі у її розгляді військових спеціалістів і представників громадянського суспільства, забезпечивши достатню закритість процесу та максимально обмежити розголос обставин справи.

Ми звертаємось до всіх сторін процесу, громадських активістів максимально обережно оприлюднювати будь-яку інформацію стосовно обставин справи, діяльності українських воїнів та подробиць їхнього особистого життя. Заява прийнята на засіданні Центрального проводу Всеукраїнської громадської організації Спілка офіцерів України 19 травня 2023 року.

Голова Всеукраїнської громадської організації Спілка офіцерів України
полковник Олександр САСЬКО

Comments are closed.