Капітан Сергій Мартинюк про вшанування Героїв Базару Спілкою офіцерів України 20.11.2021(фото)

258445424_4322932977828711_6167506643231288716_n100-річчя пам’яті Героїв Базару. Вшанування полеглих, але незламних Героїв Базару. Сьогодення в селі Базар… Отже трохи історії:
100 років тому:
21.11.1921 – поблизу с. Базар, нині Народицького району Житомирської області більшовики впродовж двох днів групами по 20-25 чоловік розстріляли 359 полонених вояків Волинської групи Армії УНР учасників другого Зимового походу. Волинська група під командуванням генерала-хорунжого Ю. Тютюнника 17.11.1921 зазнала поразки в с. Малі Міньки в бою з 9-ю Кримською кавалерійською дивізією під командуванням Г. Котовського. Загалом загинуло близько 400 вояків Армії УНР, близько сотні тяжко поранених добивали червоноармійці, або ж вони самі помирали, біля 500 потрапили в полон і лише до 120 вояків прорвалось та 20.11 перейшли на польську сторону. Значних втрат від слабо озброєного українського війська зазнали також і червоні, які чисельно переважали в декілька разів. Г. Котовський особисто пропонував полоненим повстанця перейти на службу до Червоної армії, проте всі вояки навідріз відмовились від нагоди врятувати життя ціною зради, а вмираючи під більшовицькими кулями співали «Ще не вмерла Україна…». Серед розстріляних за даними збережених 350 анкет крім українців були 25 московитів, 3 білорусина, по 2 поляки, євреї, німці та навіть 1 китаєць. Жоден з не українців також не став зрадником і свідомо обрав смерть. Ще 42 полонених старшин відправили до Києва для додаткових допитів після яких більшість страчено. Коли представник УСРР у Польщі Олександр Шумський прочитав вирок розстрільної комісії, то застеріг, щоби не поширюватись про дії червоноармійців, бо «спосіб ліквідації цього набігу, прийнятий київськими товаришами, справить невигідне для нас враження». З поразкою Другого Зимового походу на даному етапі організована збройна боротьба української армії завершилася.
80 років тому:
21.11.1941 – у м. Базар на Житомирщині, на згадку 20-річчя більшовицьких розстрілів вояків УНР, ОУН(м) разом з безпартійними ветеранами УНР організувала мітинг-панахиду, на яку прибуло понад 40 тисяч осіб з різних регіонів України. Під час маніфестації звучали виключно антикомуністичні та патріотичні промови, вимушено оминалась антинімецька риторика, проте такий неочікуваний вибух державницьких настроїв окупованого народу настільки настрашив німців, що за декілька днів гестапівцями при допомозі більшовицьких агентів у Житомирі, Коростені та Радомишлі було заарештовано 721 особу, з яких 30 листопада 120 розстріляли, в тому числі 24 мельниківців і 3 бандерівців. Серед розстріляних були організаційний референт житомирської обласної екзекутиви ОУН(м) Юрій Орищенко з дружиною. Під час розстрілу Орищенко зірвав з себе сорочку, кинув її в очі гітлерівцям і вигукнув: «Стріляйте кати! Слава Україні!». 28 листопада гітлерівці в Києві розігнали мельниківську Українську національну раду, а в грудні «вичистили» Київську міську управу.
Тепер до сьогоднішнього дня.
Модератор сьогодні капітан 1-го рангу Лупаков Євген Олександрович. Голова Спілки офіцерів України полковник Сасько Олександр Вікторович виступив з вступним словом. Саме Спілка офіцерів України виступила організатором сьогоднішнього вшанування до 100-річчя пам’яті Героїв Базару. Пишаюсь цим і тим, що як член Центрального проводу СОУ багато доклав зусиль, щоб сьогоднішне вшанування відбулося.
Дякую всім, хто відгукнувся і приєднався до вшанування Героїв Базару.
Слава Україні!

Член Центрального проводу СОУ

Comments are closed.