Герої боротьби за державність, свободу і незалежність – в нашій пам’яті.

1123 листопада 2019 року за ініціативою  Всеукраїнської громадської організації Спілка офіцерів України  проведений виїзний семінар “Другий зимовий похід і незламність духу героїв  Базару”.

Учасники семінару обговорили історичні події завершального етапу збройної боротьби українців за незалежність, мету, хід і наслідки Другого Зимового походу, зразок вірності військовому обов’язку та взяли участь у заходах щодо вшанування розстріляних героїв Походу. В організації заходу взяли участь підрозділи Міністерства оборони України, Мінмолодьспорту України, Національного музею історії України.

122

Ритуал вшанування пам’яті  Героїв Базару, проведений разом із місцевою громадою, Житомомирською обласною та Народицькою районною державною адміністрацією, повернув присутніх громадян, представників громадянського суспільства, воїнів Збройних Сил України, пластунів в історію України на 98 років назад. Саме 21 — 23 листопада 1921 року під Базаром (нині Народицького району) в ході національно-визвольних змагань за незалежність Української Держави в нерівному бою полягли майже тисяча наших вояків. 359 з них — полонених кавалеристами Котовського, які не скорилися московському оккупанту, були свавільно позбавлені життя. Із документу того часу — «Чрезвычайная Пятерка постановляет:
1. Лиц, перечисленных в придложенном к сему списке, в числе 359 человек, как злостных, активных бандитов – РАССТРЕЛЯТЬ…»

123Це був останній бій Армії Української народної республіки за державність, свободу і незалежність періоду Української революції 1917-1921 років. Безпосередніми наслідками цього стала 70-річна окупація України, голодомори 1921-22, 1932-33 та 1946-47 років, розстріляне відродження, створення розгалуженої системи ГУЛАГ – всіляких СЛОНів, АЛЖІРів, БерЛагів, масові переселення українців в Сибір і Казахстан, Інту і в степовий Крим…

Проте створена і загинувша в холодні листопадові дні 1921 року Повстанська армія УНР відродилася у 1942 році, як Українська повстанська армія.

124

Пам’ять Героїв національно-визвольних змагань,   Жертв голодоморів в Україні учасники вшанували хвилиною мовчання. На завершення заходу було прийнято звернення до влади з пропозиціями щодо дій по захисту Української самоідентичності.

Учасники семінару та ритуалу вшанування пам’яті загиблих відзначили їхній глибокий пізнавальний та емоційний контент.

Comments are closed.