ЗАЯВА Всеукраїнської громадської організації СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УРАЇНИ

customLogoЗАЯВА

Всеукраїнської громадської організації

СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УРАЇНИ

08серпня 2019 р. 

                                                                      м. Київ

28 липня 2019 року на Меморіальному кладовищі військовиків Першої української дивізії  Української національної армії в селі Червоне Золочівського району, відбулися поминальні заходи з перепоховання останків українців, які полягли у липні 1944 року під час Другої світової війни у “Бродівському оточенні”.

Ця подія набула негативного резонансу в суспільстві через критичні зауваження в соціальних мережах на адресу Міністерства оборони. Рішенням Міністра оборони України Степана Полторака Військовій службі правопорядку у Збройних Силах України, а також відповідним службовим особам Львівського гарнізону доручено перевірити усі обставини участі військовослужбовців у зазначеному заході.

Члени ВГО СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ глибоко обурені маніпуляцією фактами історії України, що сіє розбрат в українському суспільстві, оскільки за даними Українського інституту національної пам’яті підстав для критичних зауважень щодо цієї події немає: мова йде про повторення одного з радянських міфів про національно-визвольну боротьбу українців проти окупантів у ХХ столітті, який сьогодні політичне керівництво Російської федерації використовує у своїй гібридній війні проти незалежної України для активізації прихильників “русского мира” в середині України та послаблення спротиву українського суспільства російській збройній агресії. Зокрема, суть радянського міфу полягає у тому, що нібито під час Другої світової війни німці створили з українських націоналістів дивізію Галичина, яка входила до структури СС, для винищення мирного населення на окупованих територіях.

Насправді ж, дивізія Галичина була створена у 1943 році як тиловий бойовий резерв на Східній Галичини, що входила до складу німецького Генерал-губернаторства, і належала не до загальних СС (Allgemeine SS), а до військ СС (Waffen-SS), і використовувалася як бойова частина, яка не вела каральних дій.

Дивізія Галичина взяла участь у боях проти наступу Червоної армії улітку 1944 року в другій лінії оборони. Під час бою дивізію було оточено і розгромлено.

На Нюрнберзькому процесі “Ваффен-СС” були звинувачені у військових злочинах й участі в голокості, але вирок було винесено лише окремій злочинній групі осіб, яка включала в себе членів організації, котрі брали участь у злочинах проти людства, та до Першої української дивізії  Української національної армії жодного відношення не мали.

У 1985 році для розслідування фактів можливої присутності у Канаді воєнних злочинців, в тому числі вихідців з України та країн Балтії, була створена так звана Комісія Дешена. За результатом вивчення архівних матеріалів та допиту свідків у Канаді та Західній Європі Комісія підготувала звіт, в якому жоден з емігрантів — колишніх учасників дивізії Галичина — не був визнаний винним у скоєнні воєнних злочинів під час Другої світової війни.

Крім того, ВГО СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ нагадує всім, хто ще має сумніви,  про наступні законодавчі акти України, які обов’язкові для виконання всіма громадянами України, незалежно від їх посад та національного походження:

1. Указ Президента України від 28 січня 2010 року №75/2010 «Про вшанування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті».

2. Закон України 9 квітня 2015 року № 314-VIII «Про правовий статус та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті (Відомості Верховної Ради (ВВР), 2015, № 25, ст.190). Пунктом 1 статті 2 цього Закону зазначено: «Держава визнає, що борці за незалежність України у XX столітті, визначені у статті 1 цього Закону, відіграли головну роль у відновленні української державності, закріпленої Актом проголошення незалежності України, ухваленим Верховною Радою України 24 серпня 1991 року, що є основною передумовою надання правового статусу та вшанування пам’яті борців за незалежність України у XX столітті».

3. Указ президента України від 18 травня 2019 року №286/2019 «Про Стратегію національно-патріотичного виховання», яким з метою подальшого розвитку в суспільстві національної свідомості, формування почуття патріотизму на засадах духовності та моральності, популяризації духовно-культурної спадщини Українського народу, а також активізації взаємодії органів державної влади, органів місцевого самоврядування та громадських об’єднань у питаннях національно-патріотичного виховання затверджено Стратегію національно-патріотичного виховання.

Всеукраїнська громадська організація СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ  вимагає взяти до уваги викладене при наданні правової і моральної оцінки факту залучення військовослужбовців до участі у перепохованні загиблих у боях військовослужбовців та  звертає увагу Міністра оборони України на важливість посилення роботи відомства з питань національно-патріотичного виховання працівників міністерства і військовослужбовців Збройних Сил України відповідно до затвердженої Стратегії національно-патріотичного виховання із залученням патріотичних громадських організацій в умовах тривалої збройної агресії Російської федерації проти України.

Голова Всеукраїнської громадсько організації

СПІЛКА ОФІЦЕРІВ УКРАЇНИ

полковник Олександр САСЬКО.

Comments are closed.