ХТО «МОЧИТЬ» ГЕНЕРАЛА ЮРІЯ ДУМАНСЬКОГО?

Полковник Віталій Лазоркін, один із засновників Збройних Сил України та Спілки офіцерів України, заступник голови Всеукраїнського громадського об’єднання Спілка офіцерів України, народний депутат Львівської обласної Ради народних депутатів Першого демократичного скликання, автор Концепції створення Збройних Сил України та проектів Законів України «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України»

Полковник Віталій Лазоркін, один із засновників Збройних Сил України та Спілки офіцерів України, заступник голови Всеукраїнського громадського об’єднання Спілка офіцерів України, народний депутат Львівської обласної Ради народних депутатів Першого демократичного скликання, автор Концепції створення Збройних Сил України та проектів Законів України «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України»

Член очолюваного Сергієм Пашинським Комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки і оборони народний депутат від фракції «Народний фронт» Тимчук Дмитро Борисович 19 грудня цього року у своєму пості на своїй сторінці у Фейсбуці (https://www.facebook.com/dmitry.tymchuk) під заголовком «Относительно «готовности защитить Крым» экс-зама НГШ генерала Думанского» завдав нищівній критиці колишнього заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенанта Думанского Юрія Анатолійовича за його виступ у прямому ефірі на телевізійному каналі News One, де генерал повідомив, що були підготовлені необхідні сили у складі Збройних Сил України, які мали б зайти на територію Автономної Республіки Крим, підготувати відповідні плацдарми для розгортання сил, дислокованих в Криму із завданням протидії збройній агресії Російської Федерації.

У своєму пості народний депутат Дмитро Тимчук згадав факти майже чотирирічної давнини про те, що ніби генерал Юрій Думанський домагався застосування армії проти Майдану та примушував армію підписувати звернення до Януковича, в якому військові вимагали від Януковича невідкладних заходів щодо стабілізації в країні, зупинити екстремізм і протиправні дії Майдану, та підписав відповідну телеграму, яка пішла у війська.

Цей пост народного депутата Дмитра Тимчука поширили 95 користувачів Фейсбуку і прочитали 682 користувача, серед яких свої «лайки» поставили народні депутати Ірина Геращенко та Сергій Пашинський.

Все було б добре і можна було б погодитися з народним депутатом Дмитром Тимчуком, якби не одне «але», яке спростовує його звинувачення на адресу українського генерала Юрія Думанського.

Це «але» полягає у тому, що у березні 2014 року після виходу на сайті СЛЕД.net.ua матеріалів журналістів Дмитра Тимчука і Віктора Логвинця  http://sled.net.ua/pavel/lebedev/i/lozh/pro/armiyu/vne/politiki/dokumenti/2014/29/01 та  http://sled.net.ua/v/situacii/s/maydanom/vlast/ispolzuet/armiyu/vslepuyu/expert/2014/30/01 із звинуваченнями на адресу генерал-лейтенанта Юрія Думанського, Київська обласна організація Всеукраїнського громадського об’єднання  Спілка офіцерів України звернулася до Генпрокуратури України з вимогою відкрити кримінальне провадження проти генерал-лейтенанта Юрія Думанського за порушення присяги та за підбурювання ним армії до виходу на Майдан для придушення протестів. Генеральна прокуратура, реагуючи на звернення Київської обласної організації ВГО СОУ, двічі викликала до себе генерала Юрія Думанського і за наданими ним матеріалами виявила його повну невинуватість, а звинувачення журналістів неправдивими.

 Тому у березні 2014 року генерал-лейтенант Думанський звернувся до голови Київської обласної організації ВГО СОУ з проханням захистити його права і честь як українського офіцера від дискредитації його як українського генерала з боку журналістів Дмитра Тимчука і Віктора Логвинця, які на сайті СЛЕД.net.ua 29 і 30 січня 2014 року оприлюднили неправдиву інформацію щодо його причетності до підбурювання армії на придушення Майдану.

Наведені фотокопії телеграми і додатку №1 до неї з текстом звернення до Верховного Головнокомандувача Збройними Силами України свідчать, що вони не містять закликів до використання армії проти народних протестів на Майдані та до введення Надзвичайного стану в Україні.

Навпаки, у зверненні військових йдеться про необхідність врегулювання ситуації, наведення порядку в країні та досягнення громадського порозуміння і недопущення кровопролиття.

 2

 Фото 1. Текст звернення до Верховного Головнокомандувача Збройними Силами України

 Кому знадобилося домислювати зміст звернення (Фото 1.) і видати його як підбурення влади до введення надзвичайного стану в Україні? Це окрема тема для дослідження. Але у той напружений період кінця січня – початку березня 2014 року, коли часу на спокійне обмірковування журналістських публікацій не було, керівник Центру воєнно-політичних досліджень Дмитро Тимчук із занепокоєнням говорить кореспонденту СЛЕД.net.ua:

- Текст обращения составлен так, что создается впечатление: речь идет лишь о невинной просьбе стабилизировать ситуацию «любым законным способом». О том, что это создает почву для введения чрезвычайного положения в стране, и это и есть радикальный «законный способ», военнослужащим никто не пояснял, – сказал он.

- По сути, армию использовали вслепую. Я задавал вопрос офицерам: вам не кажется странным, что министр обороны Павел Лебедев клянется, что армию никто не будет втягивать в политику и ситуация с Майданом военных никак не касается, и тут же из Генштаба спускают текст воззвания, которое по сути дает политическую оценку ситуации в стране от имени военных? Никто не задумывается, зачем это понадобилось власти? Офицеры не могут ответить на этот вопрос.

- …в большинстве своем военные, поддержавшие текст обращения, по сути являющееся требованием ввести в Украине ЧП, не виноваты в своем непонимании ситуации. Разбираться в политических игрищах – это не их функция. Ответственность полностью лежит на военном руководстве, которое втянуло армию в эти игры. (Кого і хто втягнув?)

Так говорив Дмитро Тимчук 29 січня 2014 року політичний журналіст та популярний блогер, а нині народний депутат від партії «Народний фронт».

За його заявою, яка базується лише на його особистому враженні, це звернення військових до Верховного Головнокомандувача ЗСУ містить таємний заклик до Януковича щодо введення надзвичайного стану і силового розгону Майдану із застосуванням армії.

Думаю, що важливо було під час січневих подій на Майдані звернути увагу суспільства на небезпеку застосування армії проти народного протесту і запобігти кровопролиттю, але виникає запитання: до чого тут генерал Юрій Думанський, який ніби підписав крамольну, на думку Віктора Логвинця, телеграму?

Ось що пише про це 30 січня 2014 року журналіст СЛЕД.net.ua Віктор Логвинець:

«Самое интересное состоит в том, что уже с отменой Верховной Радой законов 16 января и началом выхода из кризиса Минобороны и Генштаб только начали раскачивать маятник втягивания армии в политику. И решения парламента никак не повлияли на безудержное стремление Лебедева и его генералов ввести чрезвычайное положение и начать «мочить» народ.

Ярким свидетельством тому стала телеграмма генерал-лейтенанта Думанского в войска – с требованием немедленно провести в частях заседания офицерский собраний и принять резолюцию, которая открывала бы Януковичу полную возможность ввести в стране чрезвычайное положение.

Стоит понимать, что сам факт этой телеграммы — это и есть самое прямое и самое беспардонное втягивание армии в политику. Думанский, получив задачу от Лебедева осуществить этот финт ушами, свою роль выполнил прекрасно. Он не только расколол армию по принципу лояльности-нелояльности к власти и симпатии-антипатии к протестующим (а значит, создал все условия для участия армии в гражданской войне), но и сам оказался вляпавшимся в политику по уши. Что является грубейшим нарушением нормативно-правовых актов, регулирующих деятельность Генштаба (начиная с «Положения о Министерстве обороны Украины и Положения про Генеральный штаб Вооруженных Сил Украины», утвержденного Указом Президента Украины В.Януковичем
от 6 апреля 2011 року № 406/2011)».

Тож варто подивитися на саму телеграму, що наведена на Фото 2., щоб зрозуміти, що генерал Юрій Думанський не підписував ні текст звернення до Януковича, ні саму телеграму, а якщо вже бути точним, то Дмитро Тимчук у своєму пості пише: «Итак, 27 января 2014 года генерал Думанский подписал телеграмму в войска по поводу Майдана, о которой сказано выше», проте, як бачимо, підпису на телеграмі немає і саме про Майдан у телеграмі не йдеться!

 3

 Фото 2. Супровідна телеграма до звернення до Януковича

 Лист та телеграму підготовлено Міністром оборони України та були віддані відповідні розпорядження Міністром оборони та Начальником Генерального штабу щодо доведення її до Збройних Сил.

Ця телеграма має формалізований директивний характер, де вгорі вказується особа, що відповідальна за розсилку телеграм, у цьому випадку це генерал-майор Чубенко І.М., а внизу телеграми – особа, якій підпорядковується орган, що відповідає за розсилку телеграм, у цьому випадку – заступник начальника ГШ ЗСУ генерал-лейтенант Думанський.

У телеграмі чітко вказано: «Звертаю вашу увагу на надання об’єктивної інформації та недопущення випадків викривлення дійсних результатів обговорення». Тож, чи міг генерал Юрій Думанський не виконати своїх прямих обов’язків і заборонити відправку телеграми, яку було підготовлено Міністром оборони України та Начальником Генерального штабу з відповідними резолюціями? Ні, не міг!

Але після обговорення листа (що дуже важливо) у Збройних Силах України був складений остаточний текст, де вказувалося, що армія є поза політикою, і головне завдання – це захист територіальної цілісності держави.

Таким чином, реагуючи на звернення генерала Юрія Думанського про захист його честі і гідності Центральний провід ВГО СОУ у березні 2014 року розглянув на своєму засіданні надані матеріали та заслухав безпосередньо генерал-лейтенанта Думанського, після чого всі члени Центрального проводу переконались у непричетності його до закликів щодо введення надзвичайного стану та до силових дій проти Майдану, а голова Київської обласної організації ВГО СОУ полковник Петро Шепочук приніс публічне вибачення Юрію Даманського за реагування на неперевірену інформацію, оприлюднену журналістом Віктором Логвинцем у СЛЕД.net.ua та надану в інтерв’ю Дмитра Тимчука стосовно оцінки дій генерала Думанського у січні 2014 року.

Тож для чого і кому потрібно сьогодні прилюдно «мочити» українського генерала, витягаючи з минулого неперевірену інформацію після того, як він на телеканалах ZIK і News One у прямому ефірі висловив свою думку стосовно подій, пов’язаних з захопленням Криму Російською Федерацією?..

Безумовно, тема захоплення Криму Російською Федерацією, дуже турбує українське суспільство, оскільки Україна потерпає від війни, яку веде проти неї Росія вже багато років. Люди запитують, чому не було введено воєнний стан, не створено Ставку ВКГ ЗСУ, не організовано оборони України; чому російські війська з легкістю по суші, по морю і повітрям перетинали державний кордон, чому Збройні Сили України виявились небоєздатними і чому ще й досі не виявлено винуватців цієї загально української трагедії, не притягнуто їх до відповідальності?

Думаю, що і генерал-лейтенант Юрій Думанський міг би надати відповідну інформацію, яка б пролила світло на правду і дати відповідь на багато з цих гострих запитань. Та хтось наполегливо не хоче, щоб люди дізналися правди, а хоче, щоб і Юрій Думанський також мовчав… А правда потрібна, у першу чергу, очільникам держави для роботи над помилками та визначення стратегії ведення війни та поновлення територіальної цілісності України та її державного суверенітету.

 А ось інформація з сайту Міністерства оборони України (Фото 3.) від 21 лютого 2014 року, яка спростовує заяви про причетність генерал-лейтенанта Думанського до закликів про застосування армії для силового розгону Майдану, а навпаки, свідчить, що генерал-полковник Володимир Замана і генерал-лейтенант Юрій Думанський повідомляли суспільство, що в Міністерстві оборони є сили, здатні використати армію проти народу.

1 Фото 3. Інформація з сайту Міністерства оборони України

 Полковник Віталій Лазоркін, один із засновників Збройних Сил України та Спілки офіцерів України, заступник голови Всеукраїнського громадського об’єднання Спілка офіцерів України, народний депутат Львівської обласної Ради народних депутатів Першого демократичного скликання, автор Концепції створення Збройних Сил України та проектів Законів України «Про оборону України» і «Про Збройні Сили України»

Comments are closed.