Пам’яті Героїв

21106658_10214057108519367_1947830923493961503_nНа Львівщині освятили унікальну «Вежу пам’яті» – символ українського патріотизму

 27 серпня 2017 року у с. Недільна Старосамбірського району Львівської області представники Львівської обласної організації Спілки офіцерів України взяли участь в  урочистому відкритті і освяченні монументу зі вшанування пам’яті учасників національно-визвольної боротьби за волю України – «Вежі пам’яті» – дерев’яної бойківської вежі-дзвіниці, увінчаної хрестом, аналогів якій немає в Україні.

   В урочистостях взяли участь голова Львівської обласної держаної адміністрації О.Синютка, народні депутати України,   дочка президента УГВР Наталія Осьмак, депутати Львівської обласної ради , керівники Старосамбірського  району , делегації із Дрогобиччини, Турківщини, Тернопільської, Рівненської, Київської областей, ветерани АТО, Майдану та чисельно зійшлися ті, кому небайдуже наше минуле і майбутнє, хто цікавиться історією, що творилася і на Прикарпатті.

  Захід  розпочався з поминальної екуменічної панахиди на символічній могилі сотника УПА «Бурлаки» у с. Недільна. Її очолив епископ-помічник єпископа Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ Григорій Комар, якому співслужили священики Старосамбірського деканату. Потім почався піший доволі довгий та з крутими підйомами похід на гору Діл, де Владика Григорій в асисті священиків біля «Вежі пам’яті» відслужив поминальну панахиду, після чого її було освячено.

       До підніжжя могили полеглим повстанцям на знак подяки поклали квіти керівники області, Старосамбірщини та районів, депутати різних рівнів. Право відкрити «Вежу пам’яті» – символ української віри та патріотизму було надано ініціатору спорудження цього монумента Ігорю Піхоцькому, народному депутату України Дмитру Ярошу, архітектору Олесю Дзиндрі, ветерану ОУН-УПА Миколі Петрущаку, пластуну Володимиру Горбовому, який ударив у дзвін, та іншим.

   За словами голови ЛОДА Олега Синютки, ті повстанці не думали про гроші, славу, а про Україну. Рівно ж, як і сьогоднішні оборонці держави на східних теренах, де палахкотить не нами розв’язана війна. «Вежа пам’яті» – це подяка нинішніх українців полеглим за їх жертовність. Але найкращим пам’ятником патріотизму старшому поколінню буде соборна Україна і та мить, коли над Донецьком замайорить наш синьо-жовтий прапор.

  У виступах лунали заклики до єдності українців, висловлювалася подяка владі Старосамбірщини та спонсорам, яким вдалося реалізувати ідею колишнього голови районної ради Володимира Горбового спорудити «Вежу пам’яті». Тепер це не просто історичне та пам’ятне місце, а витік джерела нашої перспективи. Народ з такими синами, наголошувалося, ніхто не поставить на коліна. Адже це наша земля, вона наша і на східних областях.

    Під час заходу звучали патріотичні пісні, які виконували заслужений артист України Володимир Коциловський, популярні гурти Старосамбірщини, у тому числі сімейний ансамбль «Струни серця».

   Гідно було пошановано тих, хто найбільше долучився до побудови цього монумента, аналогів якому немає в Україні. «Вежу пам’яті» вінчає хрест, який на сьогодні є найвисотнішим у Європі – знаходиться на висоті 907 метрів над рівнем моря. Про це було зроблено відповідний запис у Книзі рекордів України.

   З неабияким інтересом присутні стежили за реконструкцією бою між курсантами колишньої підстаршинської школи УПА, яка діяла на горі Діл, з двома німецькими полками чисельністю понад три тисячі чоловік Бій на цій вершині відбувся 30 жовтня 1943 року. Тоді 105 вояків УПА вчинили гідний опір німецьким полкам. Не обійшлося без втрат з обох боків.З німецького боку загинуло близько 160 вояків.

  З боку УПА  в бою загинуло 43 повстанці. Їх поховали у братській могилі, увінчавши березовим хрестом. Але радянська влада її зруйнувала .В радянський час територію довкола могили використовували як поле.Та пам’яті не вдалося стерти на просторах історії. За часів незалежності влада Старосамбірського району відновила місце вічного спокою вояків УПА, а тепер його увінчала велична «Вежа пам’яті» – дерев’яна бойківська вежа-дзвіниця, аналогів якїй немає в Україні.

Памֹ‘ять про події національно-визвольної боротьби УПА на цих теренах Прикарпаття бережуть експонати музею президента УГВР Кирила Осьмак, відкритий у с. Недільна.

   Важливість цієї події полягає в тому, що у час триваючої російсько-української війни розпочатої Росією, неабияке значення має підвищення рівня національно-патріотичного виховання молодого покоління через популяризацію місць пам’яті, пов’язаних з боротьбою УПА за незалежність. Своє минуле та своїх героїв маємо пам’ятати.

 

Львівська обласна організація Спілки офіцерів України

 Фоторепортаж  Галина Завируха

Comments are closed.