Століття Вільного козацтва

Холодний яр29-30 квітня в рамках фестивалю «Холодний Яр 2017» участь в заходах по вшануванню Героїв Холодного Яру взяла й представницька делегація з Києва, в якій чільне місце займали активісти Спілки офіцерів України, КУНу, ОУН(д), Української партії, ВУТ «Просвіта», МГО «Соловецьке Братство», ліцеїсти Київського військового ліцею імені Івана Богуна.

Холодноярські вшанування цього року були присвячені 100-літтю Української революції та 100-літтю створення Вільного козацтва.

Роман Коваль, дослідник національно-визвольних змагань початку ХХ ст., президент історичного клубу «Холодний Яр» виступаючи на урочистому мітингу сказав, підкреслюючи тяглість традицій від Холодного Яру до боротьби ОУН-УПА: «Цьогорічні вшанування у Холодному Яру ми проводимо не тільки під гаслами століття Української революції, а й століття відновлення Вільного козацтва. Століття Вільного козацтва, на превеликий жаль, не введено в план державних вшанувань. Два з половиною століття не було козацтва, без якого немислима історія наш народу, бо без війська немає держави, немає власної історії. Холодний Яр – це український П’ємонт. Боротьба тут почалася. Василь Кук (генерал-хорунжий, головнокомандувач УПА з 1950, член СОУ- ред.) мені сказав: «Пане Романе, ОУН і УПА – це наслідки боротьби у Холодному Яру і наслідки великих повстань на східній Україні». І зараз ми дбаємо про посмертну долю тих людей, які творили цей П’ємонт визвольної боротьби».

Цьогорічні заходи розпочалися на Кіровоградщині, де 29 квітня  в селі Розумівка, яке входить до “географії” Холодного Яру (Розумівка знаходиться неподалік адміністративної межі Кіровоградської і Черкаської областей й історично та географічно належить до Холодного Яру). Тут відкрили пам’ятник Юрію Горлісу-Горському. Горліс-Горський — автор роману „Холодний Яр“, очевидець і учасник визвольних змагань 1917–1920 років. Пам’ятник встановили кропивницькі активісти — історики, митці, журналісти, викладачі, громадські діячі, об’єднані спільним прагненням зберегти історичну пам’ять про часи Національної революції. Авторами пам’ятника стали скульптори Віктор Френчко та Василь Ткаченко. Пам’ятник Горлісу-Горському розташували поряд із могилою його побратима — легендарного Чорного Ворона (Миколи Скляра), який у 1920 році загинув у нерівному бою з кінною дивізією Будьоного. Саме Горліс-Горський, за переказами, одним із перших прибув на місце загибелі отамана Чорного Ворона, саме він у 1942 році ініціював вшанування пам’яті холодноярців, організувавши в Розумівці поминки. Холодний Яр запалив вогонь боротьби ОУН і УПА. Сьогодні до місця останнього бою Чорного Ворона повернувся видатний Юрій Горліс-Горський. Загалом тут в лісі, де загинув Чорний Ворон із своими побратимами, панує вселенський спокій. Величезна українська громада з різних куточків Держави вшановувала Героїв Української Революції. Тішились від спілкування, раділи неймовірній весні і дякували Героям сьогоднішньої українсько- російської війни. Сільська влада сподівається, що це місце буде внесене до туристичого маршруту «Шляхами української революції 1917–1921 років».

 хол ярДовідка: Книга «Холодний Яр» розповідає про збройну боротьбу за українську державу під жовто-блакитним прапором Української народної республіки та чорним прапором Холодного Яру, на якому було написано «Воля України – або смерть». Події відбуваються на теренах сучасних Черкаської, Кіровоградської та Вінницької областей, у Києві, Полтаві й на території тодішньої Польщі. Юрій Горліс-Горський (справжнє ім’я Юрій Юрійович Городянин-Лісовський; літературний псевдонім Горліс-Горський, у підпіллі Залізняк) — український військовий і громадський діяч, старшина Армії УНР, письменник. Учасник Першої світової війни. В роки Національної революції — хорунжий Богданівського полку Запорізької дивізії, до якого вступив у віці 20 років. На початку лютого 1920 року, під час Зимового походу, коли Запорізька дивізія перебувала в околицях Холодного Яру, Юрій занедужав і був змушений лишитися на лікування в Мотронинському монастирі, де в той час розміщувався штаб полку гайдамаків Холодного Яру. Після лікування мав наздоганяти свою частину та холодноярівці, яким бракувало старшин з військовим досвідом, переконали його лишитися. Обравши прізвисько Залізняк, Лісовський прийняв призначення осавулом 1-го куреня полку гайдамаків, ставши одним з найближчих помічників курінного Івана Петренка та Головного отамана Василя Чучупаки. Повертався до Холодного Яру в часи Другої світової війни, де збирав свідчення учасників холодноярської боротьби.

Заходи «Холодного Яру — 2017», на якому відбувалося традиційне вшанування героїв легендарних національно-визвольних рухів, що брали участь у збройній боротьбі проти московських окупантів, продовжилися 29-30 квітня на Черкащині — у Золотоноші, Медведівці, Івківцях, Мельниках та інших містечках і селах Холодного Яру. Тут пройшли заплановані найрізноманітніші заходи — виставки картин, музичні і кінофестивалі, дитячий турнір із шабельного бою, показові виступи шкіл бойових мистецтв, освячення бойової зброї учасників триваючої російсько-української війни,  та ще багато цікавого.

30 квітня в с. Мельники Чигиринського р-ну зранку розпочався меморіальний мітинг на славу козакам і старшинам полку гайдамаків Холодного Яру.

Київська делегація вшанувала пам’ять героїв на могилах Головного Отамана Холодного Яру Василя Чучупаки і козаків-холодноярців, очільника гайдамаків Гната Голого та поклала до їх пам’ятників вінки. Вшанували і сотника полку гайдамаків Холодного Яру Івана Компанійца в Мотронинському монастирі.

а на берегах Гайдамацького ставу бійці полків: «Азов», Легіон Свободи, ДУК «Правий сектор», «Карпатська Січ», «Сокіл» та інших військових формувань освятили свою бойову зброю.

Разом з нами вшановував Героїв Холодного Яру і член СОУ, вояк УПА Теодор Дячун

Традиційно скуштували козацького кулішу, поспівали українських пісень та пом’янули Героїв

Душею делегації, як завжди, був Герой України, народний поет Дмитро Павличко.

 По обіді на хуторі Буда продовжився музичний фестиваль військової пісні «Холодний Яр — 2017″, книжкова ярмарка та ярмарки народних майстрів, показові виступи шкіл бойових мистецтв. Традиційно всі бажаючі мали змогу відвідати козачий Мотронин монастир і 1000-літній дуб Максима Залізняка.

В Холодному Яру в цьому році планують ропочати створення меморіального комплексу «Холодний Яр — борцям за волю України», який разміститься на площі розміром 5-7га.

А з 7 липня по 9 липня 2017 р. в селі Грушківка Каменського р-ну Черкаської області знову відбудеться Всеукраїнський молодіжний фест  «Холодний Яр — фестиваль нескореної нації» на території урочища Холодний Яр, щоб підкреслити його історичну значимість в історії визвольної боротьби за незалежність України.

«Холодний Яр — фестиваль нескореної нації» буде проведено з метою національно-патріотичного виховання молоді.

Вогонь Холодного Яру горить у наших серцях!

Георгій Лук’янчук

 

Comments are closed.