Тіла розстріляних енкаведистами повстанців біля Рафалівського кар’єру досі лежать під асфальтом.

Виповнити наш борг перед загиблими за Україну повстанцями взялися представники Рівненської обласної організації Спілки офіцерів України. Чоловіки вирішили провести розкопки і здійснити перезахоронення з подальшим встановленням на тому місці пам’ятного знаку.

1035215-_5Рафалівський базальтовий кар’єр розташований поблизу села Іванчі, що у Володимирецькому районі Рівненської області. До кар’єру підведена залізнична гілка, по якій поліський базальт везуть в усі куточки України і за кордон.

 А біля того кар’єру є одне місце, яке місцеві, особливо старші люди, воліють увечері або в нічний час оминати.

       Старожили села Іванчі пам’ятають, як у 40-х роках енкаведисти скинули в кар’єр розстріляних повстанців. Було їх багато, до трьох десятків осіб. Проте опізнаних місцевих, імена котрих відомі, лише четверо. Була тоді в червоних окупантів ганебна манера саджати убитих у привселюдних місцях для опізнання. Нерідко над трупами глумилися, саджаючи їх у неприбраних місцях та у непристойних позах. Місцеві селяни, навіть коли впізнавали своїх рідних, то боялися в цьому зізнатися, бо у такий спосіб виявляли родину вбитого, за тим був арешт і на десять, а то й більше літ ті люди цілими родинами потрапляли в табори, або відправляли їх на поселення до Сибіру.

      Тож трупи неопізнаних повстанців кинули край кар’єру в яму, засипали землею, а згодом через те місце проклали до базальтового видобутку асфальтову дорогу. Люди ж донині знаходять на тому місці черепи. Самі селяни власноруч поставили хрест, на якому написали прізвища тих чотирьох повстанців, які селу відомі.

       В цьому 2017 році виповнюється 75 років з часу заснування на Поліссі Тарасом Бульбою-Боровцем Української Повстанської Армії. Кажуть, кожна війна не завершується доти, доки не похований останній солдат. Непоховані й невідспівані за християнським звичаєм душі закатованих українських героїв волають до неба і до нас, на землі цій і в Україні сущих.

 

Анатолій Матвійчук

  Відповідні листи ми вже подали до голови Рівненської ОДА Олексія Муляренка, а також до історико-пошукової громадської організації «Пошук-Захід» у Львові (є її представники і у Рівному), – розповідає голова РОО Спілки офіцерів України Анатолій Матвійчук. – звернемося і до директора Рафалівського базальтового кар’єру. Думаю він нам не відмовить і виділить техніку та камінь.

       Ще представники Спілки написали подання до Президента України, щоб представити полеглих вояків до державних нагород.

 Перезахоронення планують здійснити в серпні – до дня Незалежності України.

Джерело: http://rvnews.rv.ua/news_all.php?id=17579

Comments are closed.