Заява Всеукраїнської громадської організації “Спілка офіцерів України” щодо процесів і тенденцій у ветеранському русі України

      DSC_0090 Всеукраїнська громадська організація “Спілка офіцерів України” є громадським об’єднанням  військово-патріотичного спрямування, яка об’єднує на добровільних засадах військовослужбовців, осіб, які проходять службу у військовому резерві Збройних сил України,  ветеранів війни (учасників бойових дій, інвалідів війни, учасників антитерористичної операції) і військової служби з числа офіцерів, прапорщиків і мічманів Збройних сил України та інших військових й правоохоронних формувань сектору безпеки й оборони.

      Серед завдань, які ставить  перед собою Спілка  — сприяння вдосконаленню сектору  безпеки й оборони української держави, правовому і соціальному захисту військовослужбовців,  ветеранів війни і військової служби, сприяння національно-патріотичному та культурному вихованню української молоді і особового складу Збройних Сил України,  участь у впровадженні українських національних, військових традицій, популяризації української воєнної історії, культури тощо.

       Створена у липні 1991 року Спілка офіцерів України  брала активну участь у законодавчому забезпеченні, плануванні і реалізації організаційних та адміністративних заходів, формуванні структури Збройних Сил України, органів військового управління та військово-технічного забезпечення, підготовці військ і військово-патріотичному вихованні захисників Батьківщини.

      За безпосередньої участі спілчан розроблялися проекти законів України “Про Збройні Сили України”, “Про оборону”, “Про Службу безпеки України”, Воєнна доктрина України, Тимчасові статути Збройних Сил України, “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” та багато інших.

       У найскладніші періоди українського державотворення, розбудови Збройних Сил України Спілка офіцерів України займала принципові, непримиренні і безкомпромісні позиції у відстоюванні незалежності і територіальної цілісності держави, цивілізаційних векторів її розвитку, забезпеченні національної безпеки і оборони, захисту прав військовослужбовців. У 2004 році, під час Помаранчевої революції   Спілка підтримала акти непокори в Україні, разом із суспільством повстала проти брутального системного порушення виборчих прав українців і фальсифікації результатів президентських виборів.

       Такою ж активною і безкомпромісною була діяльність спілчан під час Революції Гідності 2013-14 років. Проведений на Майдані 22 з’їзд Спілки офіцерів України беззастережно підтримав європейські устремління українського народу, засудив антидержавницькі дії тогочасних можновладців. 22 лютого 2014 року спілчани залишили Майдан і включилися у боротьбу за свободу і незалежність Батьківщини. Нині членів Спілки можна зустріти в строю механізованих і танкових бригад, у складі  аеромобільних сил і флотських екіпажів, автомобільних батальйонів і саперних підрозділів, в глибокому тилу і у взводних опорних пунктах. Нині спілчани беруть участь у формуванні і підготовці формувань територіальної оборони, вшановують пам’ять героїв визвольних змагань і поширюють історичну правду, організовують і беруть участь у науково-практичних конференціях, круглих столах, наукових семінарах безпекового, національно-патріотичного і соціального характеру.

       Проте останнім часом нас особливо бентежать спроби  внести розбрат у громадянське суспільство, розколоти ветеранський рух, протипоставити патріотичні організації ветеранів старшого покоління щойно створеним громадським організаціям воїнів АТО та волонтерів, що окремими засобами інформації пов’язується із працівниками Адміністрації Президента.  Такі дії негативно впливають на єдність суспільства, гуртування українців навколо національної ідеї, боротьбу за незалежність і територіальну цілісність Батьківщини.

      Вкрай неприпустимими є заяви окремих можновладців, зокрема, на адресу Спілки офіцерів України, які ставлять під сумнів суспільну доцільність існування заслужених громадських організацій патріотичного спрямування, їхні цілі і задачі, форми і методи роботи.

        Спілка офіцерів України вважає такі вчинки спробами втрутитись у діяльність громадських організацій і нагадує про встановлені законодавством принципи створення і діяльності громадських об’єднань, зокрема, про принцип їхньої самоврядності,  який    передбачає право членів громадського об’єднання самостійно здійснювати управління його діяльністю відповідно до мети (цілей), визначати напрями діяльності, а також невтручання органів державної влади, інших державних органів, органів влади Автономної  Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в діяльність громадського об’єднання.

      З іншого боку, Спілка офіцерів України відзначає послаблення комунікацій органів державної влади із ветеранською спільнотою, ігнорування ветеранської громадської думки, збільшення спроб без проведення громадських експертиз проводити ті чи інші рішення, що неминуче призведе до неприйнятних соціальних наслідків.

       Поряд з тим, нас бентежить діяльність окремих громадських утворень, яка носить яскраво виражений антиукраїнський, антидержавницький і підривний характер, дискредитує ветеранський рух у цілому, провокує суспільство на необґрунтовані звинувачення та заклики про його припинення. Спілка офіцерів України нагадує, що Конституція України, чинне законодавство  містять однозначні і вичерпні правові підстави для заборони або обмеження діяльності  громадських об’єднань.

       Тому ми закликаємо відповідні органи державної влади повною мірою виконати надані законами України повноваження для припинення діяльності громадських організацій або встановлення законних обмежень в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров’я населення або захисту прав і свобод інших людей.

           Не менш провокативними виступають і заяви представників окремих громадських об’єднань та громадян України від імені начебто існуючих, але незареєстрованих громадських організацій, спілок, рухів щодо недієздатності, а інколи навіть шкідливості, ветеранського руху та заклики до його ліквідації.  І зовсім неприпустимим є відверте невігластво, хамство, образи, перекручування фактів і брехливі заяви, безпідставні і огульні звинувачення організацій. В умовах, які потребують концентрації зусиль на консолідації суспільства, узгодження позицій і поглиблення взаємодії, будь-які дії, спрямовані на його розкол, неприпустимі.

          Набувають поширення дискредитація і безпідставні звинувачення військовослужбовців, посадових осіб, громадських діячів – патріотів України, які своїми діями стверджують відданість державі, сумлінно виконують громадянський і військовий обов’язок. Такі хибні роздуми, необґрунтовані гіпотези, бездумні висновки і  безвідповідальні заяви тиражуються у соціальних мережах, поширюються засобами масової інформації, викликають недовіру до громадських організацій, збурюють і роз’єднують суспільство. Сьогодні це особливо неприпустимо!

        Тому ми закликаємо представників громадських об’єднань патріотичного, державницького спрямування до толерантності, активного і поглибленого аналізу ситуації, пошуку шляхів розв’язання проблем,   консолідації   та узгодження  діяльності.

         Ми закликаємо представників засобів масової інформації глибоко і всебічно вивчати процеси, що протікають у ветеранській спільноті, об’єктивно висвітлювати їх, не допускати огульних і безпідставних звинувачень як ветеранського руху в цілому, так і окремих громадських організацій і діячів.

          Спілка офіцерів України переконана, що тільки єдність і порозуміння, координація зусиль і всебічна взаємодія національно-патріотичних сил є запорукою перемоги у війні із російським агресором, поступального руху Батьківщини вперед, кардинального поліпшення життя українців.

 Слава Україні! Героям слава!

Голова Всеукраїнської громадської організації

“Спілка офіцерів України”

генерал-лейтенант      Олександр Скіпальский

Comments are closed.