Майор чи отаман, капітан чи сотник, лейтенант чи поручник, генерал-майор, чи генерал-хорунжий?..

«Спинний хребет кожної державної,
а отже, й державно-демократичної організації – армія».

В’ячеслав Липинський

4 травня Юрій Бірюков, радник президента України, у своєму Facebook повідомив, що готується нова концепція уніформи українського війська.

Він поінформував, що через тиждень концепції будуть готові, відтак їх представлять міністру оборони та Верховному Головнокомандувачу.

Дуже добре. В усі часи військовий однострій традиційно вважався і вважається своєрідним обличчям армії. Від того, наскільки добре продумана, добре скроєна і пошита уніформа, значною мірою створюється враження про націю, котрій слугує військо, про державу, яку це військо захищає.

Однострій, знаки розрізнення, система нагород, військові звання – це конкретні приклади застосування на практиці законів семіотики – науки про загальні властивості знаків і знакових систем.

У нашому конкретному випадку йдеться про правильне й ефективне використання/застосування військової символіки – своєрідних міток політичного, національного, державного та інформаційного простору.

Майже чверть століття тому я запропонував запровадити нову військову форму та знаки розрізнення для ЗС України. Ескізи, виконані спільно з Романом Дуб’яком, були оприлюднені в газеті «Високий Замок» 1 листопада 1991 року, в «Голосі України» 21 січня 1992 року, в газеті «Діло», «Молода Галичина». Ще тоді були запропоновані стилізовані чотирикутні зірки на погони…

До речі, ескізи, передані до газетного відділу, який тоді очолював Валентин Лабунський, забрав якийсь полковник з Міністерства оборони – донині фрагменти тих розробок добре помітні в окремих елементах нинішніх українських військових одностроїв.

Але не про це. Ще тоді було акцентовано, що військові звання мають бути виразно національні: стрілець, старший стрілець, ройовий, четовий, бунчужний, підхорунжий, хорунжий, підпоручник, поручник, сотник, отаман, підполковник, полковник, генерал-хорунжий…

Бо це, на наш погляд, нині, в умовах неоголошеної Україні війни, найважливіше.

Тим часом, запропоновані нові зразки знаків розрізнення на погонах й далі призначені для рядових і сержантів, лейтенантів, капітанів і майорів… І це в Українській державі?

Продовжувати використовувати совєтську систему військових звань нині неприпустимо.

«Процес творення української армії, зокрема національної армії, є справою не тільки матеріального порядку, а ще й морального, ідеологічного», – писав Сальський, генерал-хорунжий Армії УНР.

P.S. Цікаво, чи ще функціонує «Кадетское движение в Украине» і «Фонд Возрождения кадетских корпусов в Украине»?

Чи використовуються знаки-нагороди «Кадетська слава II і I ступеня», на яких зображений генералісімус Алєксандр Суворов?

Чи продовжує видаватись в Україні «Кадетскій журналъ» з далеко не безневинним «і» та «ять» у назві й котрий прищеплював українським юнакам цінності «єдіной і нєдєлімой», вболіваючи «за вєру… і атєчєство!»?..

Олег Романчук, публіцист, шеф-редактор журналу «Універсум», для УП

Comments are closed.